۱۳۹۶/۰۷/۲۵ ۱:۲۸:۰۳ قبل از ظهر
خانه >> پایگاه اخبار >> اقتصادی و اجتماعی >> آسیب روانی اختلالات اضطرابی


آسیب روانی (اختلالات اضطرابی)
آسیب روانی (اختلالات اضطرابی)

آسیب روانی اختلالات اضطرابی

آسیب روانی اختلالات اضطرابی

آسیب روانی (اختلالاتی اضطرابی) اختلالاتی هستند که ویژگی مشترک انها ترس مفرط و اضطاب و ناهنجاریهای رفتاری مرتبط با این علائم است.ترس واکنش هیجانی به خطری واقعی یا تهدیدی قریب الوقوع است در حالی که اضطراب پیش بینی خطرات اتی است. اختلالات اضطرابی از نظر نوع موقعیتها و اشیا و موقعیتهای مسبب ترس ،اضطراب یا رفتارهای احتسابی و عقاید شناختی مرتبط با ان با یکدیگر فرق میکند. لذا در عین اینکه میزان هم اطلاعی اختلالات اضطرابی با یکدیگر زیاد است افتراق انها با هم با بررسی دقیق انواع موقعیت های برانگیزنده با رفتارهای اجتنابی و محتوای عقاید و افکار مرتبط با انها امکان پذیر خواهد بود. تفاوت اختلالات اضطرابی با ترس یا اضطراب بهنجار در شدت و تداوم علائمی که برای دوره رشدی فرد نامناسب است.
آسیب روانی (اختلالات اضطرابی)
آسیب روانی (اختلالات اضطرابی)

ملاکهای تشخیص اختلال اضطراب جدایی

A :ترس و اضطراب مفرط نامناسب با سطح رشدی فرد

درباره جدایی از کسانی که به انها دل بسته است شواهد ان بر اساس وجود حداقل 3 مورد از علائم زیر مشخص میشود:

1.ناراحتی مفرط و مکرر در مواقعی که از منزل یا افراد دل بسته جدا شده یا احتمال جدایی می دهد.

2.نگرانی مفرط و مداوم در مورد از دست دادن احتمالی یا اسیب دیدن احتمالی افراد مورد دل بستگی.

3.نگرانی مفرط و مداوم واقعه ای ناخواسته مثل گم شدن، ربوده شدن،تصادف کردن، بیمار شدن که موجب جدا شدن از یک فرد مورد دل بسته گردد.

4.بی میلی یا امتناع مداوم از بیرون رفتن-دورشدن از منزل-مدرسه رفتن،سرکار رفتن یا هرجایی دیگر به دلیل ترس از جدایی

5.بی میلی یا ترس مستمر از اینکه بودن حضور افراد مورد دل بستگی در خانه یا محیط دیگر تنها بماند.

6.بی میلی یا امتناع مداوم از خوابیدن دور از خانه

7.کابوسهای شبانه مکرر که موضوع انها جدایی است.

8.شکایت مکرر جسمی مثل سردرد،درد معده،تهوع،استفراغ در هنگام جدایی از اشخاص مهمی که به انها دل بسته است.

B : ترس و اضطراب یا اجتناب در کودکان و نوجوانان حداقل 4 هفته ودر بزرگسالان به طور معمول 6 ماه یا بیشتر ادامه دارد.

C : اختلال موجود از نظر بالینی موجب ناراحتی قابل توجه یا افت کارکردهای اجتماعی- شغلی – تحصیلی- سایر جنبه های مهم کارکردی فرد شده است.

D : اختلال حاضر توسط اختلال روانی دیگر بهتر توجیح نمی شود.

هنگامی که کودکان مبتلا به اختلال اضطراب جدایی از کسانی که به انها دلبستگی شدید دارند جدا می گردند احتمال بروز علائمی مثل اجتماعی – بی تفاوتی- اندوه – مشکلات تمرکز در کارها و بازی وجود دارد. ( ویژگی های همراه با دلستگی یا اضطراب از جدایی)

بروز و سیر اختلال: دوره های تشدید اضطراب جدایی از اشخاص مورد دلبستگی بخشی از مراحل اولیه رشد هنجار است. که نشانگر پدید امدن روابط دلبستگی ایمن است. اختلال اضطراب جدایی معمولا در سنین پیش از دبستان شروع می شود ولی احتمال شروع ان در هر زمانی از دوران کودکی و ندرتا در نوجوانی وجود دارد در برخی از موارد اضطراب ناشی از جدایی احتمالی و اجتناب از موقعیتهایی که موجب دوری از خانه و اعضای خانواده هسته ای می شود مثل رفتن به دانشگاه در تمام طول بزرگسالی ادامه می یابد.

تظاهرات اختلال اضطراب جدایی در سنین مختلف فرق میکند.

عوامل خطر ساز و عوامل مربوط به پیش اگهی

محیطی: در اکثر مواقع اختلال اضطراب جدایی به دنبال استرس زندگی به ویژه فقدان بروز می کند مثل مرگ اعضای خانواده- بیماری فرد یا خویشاوندان – تغییر مدرسه- طلاق والدین – تغییر خانه – ترک منزل پدری – برقراری روابط عاشقانه – بچه دارشدن

ژنتیک یا فیزیولوژیک: احتمالا عوامل وراثتی در اختلال اضطراب جدایی کودکان نقش عمده ای به عهده دارد.

*در دختران اختلال اضطراب جدایی شاید منجر به وقوع خودکشی شود.

تشخیص افتراقی

اختلال اضطراب فراگیر: اضطراب موجود در اختلال اضطراب فراگیر بیشتر از جدا شدن افراد است که در انها دلبستگی وجود دارد و در سایر موارد دیده می شود.

اختلال پانیک یا وحشت زدگی: ترس از جدایی گاهی سبب بروز اضطراب شدید و حتی جملات پانیک می شود. در اختلال اضطراب جدایی بر خلاف اختلال پانیک اضطراب موجود در رابطه با دور ماندن از اشخاص مورد دلبستگی و نگرانی از حوادث ناخواسته برای انان است و حملات پانیک قابل پیش بینی است بر خلاف حملات غیر منتظره و ناتوان کننده انها اختلال پانیک قابل پیش بینی نیست.

اختلال سلوک: مدرسه نرفتن یا فرار از مدرسه در اختلال سلوک شایع است ولی دلیل ان اضطراب جدایی نیست و کودک یا نوجوان متلا به اختلال سلوک به جای برگشتن به منزل به خیاان می رود.

اختلال اضطراب اجتماعی: گاهی امتناع از مدرسه ناشی زا این اختلال است. در این مورد دلیل نرفتن به مدرسه نگرانی از قضاوت منفی دیگران است و در حالی که فرد ا اختلال اضطراب جدایی نگرانی در مورد جدایی از شخص مورد دلبستگی دارد.

اختلال استرس پس از سانحه ptsd : ترس جدایی از دیگران در اتفاقات اسیب رسان مانند بلایای طبیعی عادی است به ویژه اگر اجتمال جدایی از این عزیزان برای مدتی وجود داشته باشد. در ptsd علائم اصلی افکار مزاحم مربوط به واقعه و اجتناب از خاطرات و نشانه های مربوط به حادثه است در حالی که اختلال اضطراب جدایی نگرانی در مورد فرد مورد دلبسته است.

اختلال اضطراب بیماری: افراد مبتلا به این اختلال از ابتلا به برخی از بیماری های خاص نگران هستند ولی دغدغه ی اصلی انها بیماری است نه جدا شدن از فرد مورد دلبسته.

اختلال شخصیت: در اختلال شخصیت وابسته اشتیاق بدون تمایزی برای تکیه به دیگران وجود دارد درحالی که این نکته در اختلال اضطراب جدایی فقط به افراد مورد دلبسته بیمار بستگی دارد.

در افراد با اختلال شخصیت مرزی ترس از رها شدن توسط عزیزان وجود دارد. اما مشکلات انها مربوط به هویت خودگردانی و تعاملات بین فردی و تکانشگری است که در اختلال اضطراب جدایی دیده نمی شود.

اختلال افسردگی و دو قطبی: گاهی در این اختلالات فرد مبتلا تمایلی به خروج از خانه ندارد ولی نگرانی یا ترس خاص از بروز حوادث ناخواسته برای عزیزانش هم ندارد و خانه نشینی وی ناش از انگیزه پایین تعامل با دنیای بیرون است.

همچنین ببینید

فواید زیبایی و آرایشی نمک

فواید زیبایی و آرایشی نمک

در بدن ما، املاح و مواد مغذی زیادی وجود دارند. بسیاری از این املاح در …

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

Security Code(کد امنیتی): *