۱۳۹۸/۱۲/۰۷ ۱۲:۰۴:۲۱ قبل از ظهر
خانه >> پایگاه آموزش >> برنامه نویسی >> خلاقیت در تجارت – جلسه چهارم
خلاقیت در تجارت - جلسه چهارم

خلاقیت در تجارت – جلسه چهارم

اکثر افراد به صورت طبیعی با ایده‌ای که از نظرشان به نفع آن‌ها نیست مخالفت می‌کنند؛ اما نباید فراموش کرد مخالفت یک نفر با یک ایده جدید بدان معنا نیست که دیگران نیز حق منتفع شدن از آن را ندارند. به عنوان مثال، اگر تصمیم بگیرید که در سازمان خود نوآوری فنی نداشته باشید این تصمیم شما موجب نمی‌شود که رقیبتان هم این کار را نکند. به یاد داشته باشید کسانی که توانایی تغییر ندارند از غافله عقب می‌مانند.

خلاقیت در تجارت - جلسه چهارم
خلاقیت در تجارت – جلسه چهارم

خلاق بودن به معنای استفاده از روش‌های تازه برای حل مشکلات است. البته ضرورتی ندارد که همیشه این کار را انجام دهید. به عنوان مثال، زمانی که راه حل مشکل کاملاً روشن و مشخص است، انجام این کار هیچ ضرورتی ندارد و صرفاً موجب اتلاف وقت می‌شود. مثلا زمانی که باتری تمام می‌شود باید آن را عوض کنید. اما زمانی که مشکل شامل تعدادی موقعیت‌های بالقوه است، باید ایده‌های بدیع را خلق و در مورد آن‌ها با دیگران بحث و گفتگو کنید، مثلاً هنگامی که فروش یک کالایی پایین است، شاید بتوان با بسته‌بندی خلاقانه‌تر و یا پیشنهاد فروشی بهتر و یا… مشکلات را از سر راه برداشت.

 

وقتی ایده‌ای تازه را مطرح می‌کنید این احتمال وجود دارد که دیگران شما را مورد تمسخر قرار دهند. هیچ کس دوست ندارد نزد همکاران و همتایان خود احمق جلوه کند. این ترس درونی معمولاً افراد را از ابراز نظر باز می‌دارد.اجازه ندهید ترس از تمسخر دیگران شما را دچار وحشت کند. اعتماد به نفس داشته باشید و ایده‌هایتان را به راحتی بیان کنید. تغییر یکی از معدود عوامل ثابت در زندگی است. برخی افراد با آن مبارزه، و برخی دیگر با آغوش باز از آن استقبال می‌کنند. عده‌ای هم صرفاً به انتظار می‌نشینند و نظاره‌گر هستند. اما در این میان، هیچ کس توان اجتناب از تغییر را ندارد. سعی کنید یک فرایند معین را برای حرکت از رفتارهای کنونی به رفتارهای جدید دنبال کنید. به عنوان مثال، از نظر برخی افراد اضافه وزن یک مشکل در سبک زندگی است. تغییر این شرایط مستلزم رعایت یک سری دستورالعمل‌ها (رژیم غذایی) و کنترل منظم وزن است تا از این طریق بتوانند عادات غذایی خود را عوض کنند. یا مثلاً شما اغلب اوقات در جوابگویی فوری به تلفن‌ها و یا امضا کردن نامه‌ها تعلل می‌کنید.  

ببینید چه تغییراتی باید در روش خود به وجود آورید و از کجا باید شروع کنید.

  برای افزایش خلاقیت و نوآوری لازم است ابتدا نحوه بهره‌برداری از منابع خلاق ذهن خود را یاد بگیرید. آن قدر روی تغییر روش طبیعی خود در برخورد با مشکلات تمرین کنید تا به تدریج روش جدید در شما نهادینه شود. برای این منظور باید وقت بگذارید و ذهن خود را تمرین دهید. توجه کنید که ارزش‌ها و باورهای شما نقش مهمی در شیوه انجام کارها دارند. این ارزش‌ها و باورها نیز به نوبه خود بر اساس شخصیت شما و نوع فرهنگی که در آن رشد کرده‌اید شکل می‌گیرند. به عنوان مثال، یک فرد منظم در برابر تغییراتی که خلاف میل طبیعی وی به وجود نظم باشند از خود مقاومت نشان می‌دهد، و فردی که طرفدار یک زندگی راحت و بی‌تکلف است با هر تغییری که موجب تحمیل نظم بر وی شود مخالفت می‌کند. توجه داشته باشید که انطباق رفتار شما نیازمند ممارست است و باید آن قدر این کار را انجام دهید تا به تدریج تغییر روش به یک نیروی محرک طبیعی تبدیل شود.

خلاقیت در تجارت - جلسه چهارم
خلاقیت در تجارت – جلسه چهارم
تمرین دادن ذهن

برای پرورش توان بالقوه خلاقیت لازم است ذهن خود را آزاد بگذارید. مثلاً مادربزرگ پیر خود را در نظر آورید که به زندگی نشستنی عادت دارد و تصمیم می‌گیرد قبل از تعطیلات کمی پیاده‌روی برود تا از قبل خود را برای رفتن به سفر آماده کند، شما نیز قبل از پرورش توان بالقوه خلاقیت، ذهنتان را تعلیم بدهید تا آمادگی لازم را پیدا کند. به عنوان مثال، تصور کنید که سال آینده می‌خواهید در چه موقعیتی قرار داشته باشید و چه دوره‌هایی را با موفقیت پشت سر بگذارید. روی این تصویر ذهنی متمرکز شوید تا بتوانید آن را لمس کنید، بشنوید، و احساس کنید. سپس، برنامه‌ای تدوین کنید که شما را در رسیدن به این هدف یاری کند.  

با انجام تمرین‌های خلاقیت می توانید موانع تحمیل شده بر ذهن را از بین ببرید.
تمرین
تمرین روی سبک‌های مختلف تفکر
سبک تفکر اقدامات لازم
توجه به موقعیت‌های مختلف به کارهایی که از روی عادت انجام می‌دهید (مثلاً رفتن به کنار دریا در تعطیلات) فکر کنید. فهرستی از سایر کارهایی که می‌توان در تعطیلات انجام داد تهیه کنید. سپس، ببینید معمولاً در تعطیلات به دنبال چه چیزی هستید و آیا در فهرست تهیه شده کار دیگری هست که بتواند این خواسته را برآورده کند و قبلاً به آن فکر نکرده باشید؟
جستجوی جایگزین یک شی یا ایده‌ای که مایل به بررسی و ارزیابی آن هستید را انتخاب کنید. به عنوان مثال، به یک ماژیک وایت بورد فکر کنید و ببینید چه استفاده هایی دارد. فهرستی از موارد کاربرد آن تهیه کنید. سپس، ایده‌های خود را مجدداً بررسی کنید و ببینید آیا می‌توانید استفاده جالب دیگری از آن داشته باشید یا خیر.
ایجاد ارتباط محصول یا ایده‌ای را انتخاب کنید و ببینید چند موقعیت مختلف را می‌توانید با آنها ارتباط دهید. به عنوان مثال، در مورد استفاده‌های احتمالی بادبان قایق فکر کنید. وقتی ایده‌هایتان ته کشید، مجدداً رابطه‌ها را بررسی کنید و ببینید چه ایده‌های دیگری به ذهنتان خطور می‌کند.

همچنین ببینید

اموزش برنامه نویسی بر روی موبایل

اموزش برنامه نویسی بر روی موبایل

اموزش برنامه نویسی بر روی موبایل برنامه‌ی رایگان آموزش برنامه‌نویسی حتی اگر از قبل تجربه‌ی …

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

Security Code(کد امنیتی): *

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.