۱۳۹۶/۰۵/۲۶ ۱۰:۲۸:۵۰ قبل از ظهر


سرمایه گذاری
سرمایه گذاری

سهام

سهام یک ورقه بهاداری است که نشان دهنده مالکیت فرد در بخشی از شرکت می باشد و هر فرد نسبت به سهامی که در اختیار دارد مالک دارایی ها و درآمدهای شرکت می باشد. بهمین دلیل نیز به این اوراق، بهادار گفته می شود چرا که بدون داشتن حق مالکیت در دارایی ها و درآمد شرکت هیچ ارزشی نخواهد داشت. میزان مالکیت با توجه به نسبت تعداد سهامی که یک فرد در اختیار دارد به نسبت کل سهام منتشره تعیین می شود.

میزان مالکیت = تعداد سهام در اختیار فرد
کل سهام منتشره شرکت

بطور مثال، آقای X یک شرکت (فرضا تولیدی پتروشیمی) تاسیس نموده که برای رشد شرکت خود نیاز به ۱۰۰ میلیون دارد ولی نمی¬خواهد از بانک وام بگیرد و فقط ۱۰ میلیون پول در دست دارد. مبلغ ۹۰ میلیون را از دیگر سرمایه گذاران فراهم می¬کند که ۹ نفر از آنها هر کدام با آوردن ۱۰ میلیون تومان سرمایه شرکت را به ۱۰۰ میلیون می رسانند و در قبال این آورده خود سهامی دریافت می کنند که نشاندهنده مالکیت ۱۰% از شرکت است.

میزان مالکیت = ۱۰ = % ۱۰
۱۰۰

سپس مدیر شرکت این پول ها را وارد چرخه عملیات شرکت کرده و با خرید دستگاه و تجهیزات و … خط تولید خود را راه اندازی می کند. سهامداران نیز هر کدام مالکیت ۱۰% از این تجهیزات، دستگاه ها و سایر دارایی های شرکت هستند. البته این بدین معنی نمی باشد که مثلا فرد با خرید سهام مایکروسافت بتواند به راحتی داخل شرکت رفته و طی ملاقات با بیل گیتس در مورد دارایی ها، عملیات و نحوه شرکت دخالت کند بلکه از طریق حق رای در انتخاب اعضای هیئت مدیره و مجامع سالیانه و به نسبت درصد مالکیت خود می تواند اعمال نظر کند. حال اگر پس از یک سال شرکت مورد نظر به موفقیت دست یابد و سودی ۱۰۰ میلیونی نصیب شرکت شود ارزش شرکت به ۲۰۰ میلیون می رسد (۱۰۰میلیون دارایی + ۱۰۰ میلیون سود حاصله)،۲۰۰ میلیون تقسیم بر ۱۰ عدد سهام نشان می دهد که هر سهم شرکت ۲۰ میلیون ارزش دارد و هر سرمایه گذار می تواند سهام خود را به دیگر سرمایه گذاران به مبلغ ۲۰ میلیون بفروشد و سود کسب کند.

پس سهام یک ورقه ای است که با داشتن حق مالکیت نسبت به دارایی ها و درآمدهای شرکت ارزش پیدا می کند و به اصطلاح ورقه بهادار نامیده می شود که هر چقدر شرکتی موفق تر عمل کند و سود بیشتری کسب کند ارزش سهام آن بیشتر می شود.

البته خرید سهام خالی از ریسک نیست و همیشه اینطور نیست که با خرید سهام هر شرکتی بر ثروت فرد افزوده شود، بلکه باید توجه کرد قیمت سهام با توجه به شرایط اقتصادی، عوامل بنیادی و تکنیکالی و رفتارهای سرمایه گذاران و نهایتا عرضه و تقاضا می تواند بالا و پایین برود. لذا همیشه قبل از خرید سهام شرکت نسبت به عوامل تاثیرگذار بر قیمت ها و شرایط شرکت ها اگاهی کسب کنید.

سهام شرکت ها در بورس ها معامله می شوند و می توان از طریق کارگزاری ها نسبت به خرید و فروش در بازار سهام اقدام نمود.

درباره‌ی پرهام پارسا

.:: شما به دنیا آمده اید که کسی باشید که خود، خودتان را طراحی میکنید ::.اگر بارها و بارها وبارها شکست خوردید، دست رد به سینه تان زدند، اگر گفتند “روی من حساب کن” و دیگه از آنها خبری نشد؛ هرگز به خودتان نگویید این پایان کار است. به خودتان بگویید هنوز تمام نشده، آنقدر ادامه میدهم تا زمانی که پیروز شوم

Check Also

فروشگاه فایلهای دانلودی

کسب درامد از سیستم همکاری در فروش فایل

کسب درامد از سیستم همکاری در فروش فایل معرفی سایت های کسب درامد از روش …

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

Security Code(کد امنیتی): *