۱۳۹۹/۰۵/۱۳ ۱۰:۲۴:۳۹ بعد از ظهر
میلیونرهای دات نت
میلیونرهای دات نت

میلیونرهای دات نت

وقتی همه خوابند نتورکرهای ایرانی بیدارند
حدود هفتاد سال قبل تجارت نتورک مارکتینگ شروع به فعالیت کرد. در آن زمان کمتر کسی پیش بینی می کرد که روزی این کاربتواند چهره اقتصادی سیاره زمین را دگرگون کند. بیش از سی سال همه انرژی دست اندرکاران این حرفه صرف دفاع از ماهیت و مزایای نتورک شد. همچنین در طول این مدت بساری از شرکت ها در سراسر دنیا سعی در تکمیل و برطرف کردن اشکالات کارشان داشتند و امروزه در نتیجه این تلاش ها تجارتی بنا نهاده شده است که میلیونها انشان با امنیت خاطر به آن مشغول هستند. خوشبختانه در کشور عزیز ما ایران نیز چند شرکت نتورک با اخذ مجوز فعالیت از وزارت صنعت و معدن و تجارت مشغول به کار هستند. در تاریخ ۱۸ آذر ماه ۱۳۸۸ شمسی نخستین دستورالعمل نحوه صدور مجوز و نظارت برفعالیت شرکت های نتورک مارکتینگ به تصویب معاونت توسعه و بازرگانی داخلی در وزارت بازرگانی رسید. با تصویب این دستور العمل فصل جدیدی از فعالیت این صنعت در ایران ورق خورد و برای همیشه تجارت نمتورک مارکتینگ به رسمیت شناخته شده و داستان شرکتهای هرمی و غیر قانونی در ایران به تاریخ پیوست. از این پس شرکتهای آبرومند و قانونی می توانند در زیر پرچم این قانون به فعالیت بپردازند. شرکتهایی مثل شرکت بازاریابان ایران زمین – شرکت تلاشگران سرمایه وزین – شرکت خرید اینترنتی مروارید پنبه ریز – شرکت پارس نیوشانیک – شرکت کارآفرینان پیش رو باورس – شرکت ابرتجارت کهکشان و شرکت بادران گستران ایران تازمانی که از قوانین تجارت نتورک در ایران پیروی نمایند می توانند به فروش محصولات خود ادامه دهندو شاید ۲۰ سال قبل مهمترین سوالاتی که مشتریان از نتورکرها می پرسیدند این بود که :
 آیا می توانم به شرکت و تجارت شما اعتماد کنم؟
 آیا واقعا می توانم در این تجارت پولدار شوم؟
 اگر شرکت شما فردا ورشکست شود آن وقت من باید چکارکنم؟
خبر خوب این است که شرکتهای فعال در نتوک قانونی و نتورکرهای حقیقی توانسته اند با تلاش خود و نتایجی که به بار آورده اند و همچنین با نمایش رفتاری حرفه ای به تمامی این پرسشها و ابهامان پاسخ درست داده و به نگرانی ها خاتمه دهند. جنس سوالاتی که امروز مطرح می شود تغییر کرده و حاکی از اعتماد مردم سراسر دنیا به ای تجارت است. سوالاتی که امروز ذهن نتورکرها و مشتریان را به خود مشغول کرده به مراتب قدرتمند تر و هوشمندانه تراست :
 چگونه من می توانم از طریق این تجارت پولدار شوم؟
 چگونه می توانم به فروشنده ای حرفه ای تبدیل شوم؟
 چگونه می توانم به حداکثر درآمد دست پیدا کنم؟
به راستی چرا نتورکرها در ایران به دنبال رسیدن به حداکثر درآمد هستند؟
با نگاهی به فهرست اسامی یک صد نفر اول پردآمدترین نتورکرهای جهان می توان به این دقدقه نتورکرهای ایرانی پی برد. در سال ۲۰۱۳ میلادی و در ابتدای این لیست تاپ لیدر شرکت اورگانو گلد به نام هولتن باگز قرار دارد. مجموع درآمد هولتون در این سال مبلغ ۱۵ میلیون دلار یعنی به طور متوسط ماهیانه بیش از یک میلیون دلار بوده است. اگر به ردیف یک صدم هم نگاه کنیم جالب خواهد بود. دانا داگلاس از شرکت ای سی ان با درآمد یک و نیم میلیون دلار قرار دارد که به طور متوسط در هر ماه یک صد و سی هزار دلار درآمد داشته است. تعداد زیادی از تاپ لیدر های شرکت های مطرح دنیا در این لیست یک صد نفره قرار دارند.
با مشاهده این آمار و ارقام می توان به یک نتیجه منطقی رسید. این که اگر هولتون باگز و دانا داگلاس به این درآمد ها رسیده اند پس نتورکرهای ایرانی هم می توانند این گونه عمل کنند. این اعتقاد قلبی من است. چون شاهد تلاشها و زحمت های هموطنانم در تجارت نتورک بوده ام و بالا بودن سطح هوشمندی و استعداد آنها را تحصین می کنم.
از یک سو به این مسئله ایمان دارم که نتورکرهای ایرانی می توانند تا بیست سال آینده قله های آمار و ارقام را فتح کنند و از سوی دیگر به نقطه ضعف های جدی این تجارت در ایران هم واقفم. حقیقتا نمی توان از کمبود دانش تخصصی در زمینه فروش مستقیم کالا در ایران غافل بود. این کمبود دانش تخصصی موجب شده است که ایرانی ها به جای تمرکز برروی بازارسازی دچار پراکندگی فکری شده و به جای بزرگ اندیشیدن دنباله روی اهداف کوتاه مدت و بسیارکوچک باشند. شاید هنوز هم بزرگترین آرزوی یک نتورکر ایرانی دست یابی به یک اتوموبیل پورشه باشد. شاید هنوز هم نتورک ایران دچار یک بیماری جدی باشد که نام آن را ( سندروم یک شبه پولدارشدن) می گذارم. چند بار تابه حال این عبارات را شنیده اید؟ ( دوسال نتورک می کنم و یک میلیارد تومان درآمد کسب مبکنم سپس آن را در بانک ذخیره کرده و ماهیانه ۱۷ میلیون تومان درآمد خواهم داشت. درآخر هم نتورک را رها می کنم و تاروزی که مرگم فرا برسد به استراحت می پردازم)
ولی تاریخچه این تجارت نشان داده هیچ نتورکر حقیقی تا به حال این کار را رها نکرده است. آیا می توان برای این مسئله جوابی پیدا کرد؟ بله
تمام نتورکرهای پولدار میدانند که ثروت حقیقی در نتورک در طول زمان به دست می آید نه در عرض آن. آنهایی که می خواهند به طور عرضی پولدار شوند برای سه یا چهار سال برنامه ریزی دارند ولی نفراتی که به صورت طولی پولدار می شوند برای بیست یا سی سال آینده خود برنامه کاری دارند. به فهرست اسامی نتورکرهای حرفه ای دنیا در اینترنت مراجعه کنید تا به حقیقتی محض در این تجارت پی ببرید:
خیلی ها پولدار به نظر می رسند ولی بعضی ها واقعا پولدار هستند.
نتورکرهایی که پس از رسیدن به اولین اهداف و درآمدها شروع به خرج کردن پولها نموده و کار را رها کرده و وارد منطقه آرامش می شوند کسانی هستند که پولدار به نظر می رسند. اما پولدارهای حقیقی در این تجارت هنوز هم با داشتن هزاران نفر لیدر در سازمان خود به این کار ادامه داده و هر روز فعالیت دارند. شاید جسم این لیدر ها در گیر کار نیست ولید قدرت ذهن و رهبری این افراد باعث شده تا سازمانشان همچنان درآمد زا باشد.
با وجود اینترنت و منابع علمی فراوان دسترسی به طیف وسیعی از اطلاعات درباره تجارت نتورک مارکتینگ آسان است. به همین دلیل سعی ما در این سلسله مقالات ارائه یک راهکار کاملا کاربردی و عملی است که در پنج مرحله اصول اصلی و اساس کار صنعت نتورک را برای علاقمندان بازگو خواهیم کرد.
فروشندگی یک علم است و علوم ابتدا و انتهایی ندارند و یادگیری هیچ وقت تمام نمی شود. تجربه نشان داده که به دلیل کمبود وقت هیچ گاه لیدر های نتورک به خواندن کتابهای حجیم تمایل ندارند. بیشترین علاقه آنها به سمت مطالعه کلید های موفقیت یا دلایل شکست در این تجارت است. این سلسله مقالات هرگز کاملتر یا بهتر از دیگر مطالب نوشته شده در مورد نتورک نیست. اما طوری طرح ریزی شده است که شما را از خواندن هزاران صفحه مطلب درباره آن بی نیاز می کند. همیشه و در همه جای دنیا نتورک مارکتینگ اصولی اساسی دارد که رعایت همین اصول ساده موجب موفقیت می شود. اشتباه افراد ناموفق این است که فکر می کنند هر روز باید مطالب جدیدی برای پولدارشدن در این کار یاد بگیرند. در حالی لیدر های حرفه ای می دانند که هیچ چیز جدیدی قرار نیست به اصول کار در این تجارت اضافه یا از آن کم شود. دسترسی به یک منبع خوب درباره اصول نتورک مارکتینگ می تواند برای همیشه خوراک اطلاعاتی شما و تیم شما را فراهم سازد و این سلسله مقالات دقیقا همان چیزی است که به دنبال آن هستید. فرض کنید می خواهید یک اتومبیل فوق العاده مثل فراری را به حرکت درآورید و به حداکثر سرعت برسانید. در پنج مرحله این مسئله امکان پذیر می شود. حرکت و سرعت گرفتن شما در تجارت نتورک و رسیدن به حداکثر درآمد را به حرکت این اتومبیل فراری تشبیه کرده ام. این سلسله مقالات در پنج مرحله طبقه بندی شده است و به شما این امکان را می دهد تا در هر فصل اصول کاربردی مربوط به این تجارت را فرا گرفته و توانایی خود را افزایش دهید.
فصل اول : پای خود را از روی ترمز بردارید
موانع ذهنی بسیاری درباره این تجارت وجود دارد که مانع از تصمیم گیری درست مردم برای انجام آن می شود. متاسفانه در طی ده سال گذشته به دلیل ازلاع رسانی نادرست و بعضا ناقص این تجارت همیشه با شرکت های هرمی جمع زده شده و چهره آن خدشه دار شده است. در این فصل معلومات لازم در باره این تجارت به شما داده شده و به نحوه شکل گیری و نوع عملکرد آن می پردازد. تفاوت تجارت نتورک مارکتینگ با شرکت های هرمی مشخص می شود و سعی در برظرف کردن این سوء تفاهم ها دارد. کمبود اطلاعات درباره کار همچون ترمزی قدرتمند مانع از حرکت شما شده و تا این ترمز رها نشود حرکت شما امکان پذیر نخواهد شد. با مطالعه این فصل پای شما آرام آرام از روی این ترمز برداشته شده و اتومبیل فراری شما آماده حرکت می شود.
فصل دوم : دنده را عوض کنید
من معتقدم چیزی عوض نشود در نهایت چیزی هم عوض نخواهد شد. برای موفقیت دراین تجارت باید تبدیل به یک انسان موفق شوید. اساسا موفقیت حالتی از ذهن است. آنچه که تا الان بوده اید نتایج امروز شما را رقم زده است. این نتایج چه خوب و چه بد حاصل عملکرد ها و تصمیم های روزانه شما بوده است. اگر می خواهید تبدیل به یک نتورکر موفق شوید می بایست تغییر کنید و این تغییر اجتناب ناپذیر است. قطعا در برابر این تغییر نیز مقاومت های منفی درونی و بیرونی و همچنین الهامات مثبت درونی و بیرونی وجود خواهد داشت. در این فصل سعی کرده ام مستقیما و با ارائه کلید های موثر آتش این تغییرات را دروجودتان شعله ورکنم. شاید فکرکنید که چرا از جملات دستوری استفاده کرده ام. حقیقت این است که زبان دیگری برای راهنمایی شما پیدا نکردم یا این دستورات را اجرا می کنید و یا نمی کنید. این به تصمیم شما مربوط می شود. به قول سرخپوستها : تاشاگرد نباشد معلم حاضر نمی شود. معلم و شاگرد همراه با هم آموزش را ایجاد می کنند. تا به اهمیت این نکات پی نبرید به درک این نکات هم نمی رسید. زندگی سراسر همین انتخاب هاست و امیدوارم با مطالعه این فصل از سلسله مطالب دنده شخصیتی خودتان را عوض کرده تا قادر به حرکت شوید. تا زمانی که در درونتان دنده کشی انجام نشود هیچ حرکتی نخواهید کرد. عامل اراده برای رسیدن به آرزوهایتان این تغییرات را آسان و حتمی می کند.
فصل سوم : گاز بدهید
در ده قدم یاد می گیرید چطور کارتان را در نتورک مارکیتینگ آغاز کرده و به نتیجه برسید . چطور مشتریان خود را یافته و آن ها را به کار دعوت کرده و به شرکت معرفی کنید . چطور به سوالات و ابهامات شان پاسخ دهید . به شما بازار سازی و نحوه ایجاد یک سازمان فروش را آموزش می دهم . این فصل هم چون فشار آوردن بر روی پدال گاز و حرکت آرام و مطمئن اتومبیل فراری شما است . تا گاز ندهید فراری هم از جایش تکان نمی خورد .
فصل چهارم : با لذت و اطمینان رانندگی کنید
در این فصل یاد می گیرید چطور با سازمان فروش و لیدر هایتان کار کنید . اصول مدیریت و رهبر ی در نتورک را یاد می گیرید .همین اصول باعث روان شدن حرکت شما و تیم تان می شود . میزان حجم فروشتان به نحوه کار با تیم تان بستگی دارد . لذت کار در نتورک به خاطر لذت کار با مردم است . آن هم مردمی که با هزاران امید و آرزو وارد این تجارت می شوند . درصندلی چرمی فراری خود نشسته و با لذت رانندگی می کنید . هر چقدر مهارت رانندگی شما بیشتر باشد در نتیجه هدایت این اتومبیل هم بهتر انجام می شود .
فصل پنجم : دکمه توربو شارژر را فشار دهید
برای رسیدن به حداکثر سرعت اتومبیل فراری فقط لازم است دکمه توربو شارژر آن را فشار بدهید .
در این فصل کلید هایی را به شما ارئه می دهم تا قادر به کسب حداکثر درآمد در پلان درآمدزایی شرکت خود شوید . رسیدن به درآمدهای بالا در نتورک یک هنر است و شما یاد می گیرید چطور حجم فروش سازمانتان را به حداکثر ممکن برسانید
فصل اول
پای خود را از روی ترمز بردارید
در این فصل درباره نتورک معلومات کسب کرده و موانع ذهنی را بر می دارید
تجارت نتورک مارکیتینگ چیست ؟
سرچشمه نتورک به فرمول تصاعد بر می گردد و توسط اقلیدوس در کتاب معروف “مقدمات”به جهانیان معرفی شد . در دهه ۱۹۵۰ میلادی تاجری آمریکایی و ثروتمند به نام ” ژان پل گتی” ملقب به “جی” مطلب مهمی را به مردم دنیا گوشزد کرد
“برای کسب موفقیت در زندگی باید صاحب کار خودتان باشید”
این تاجر آمریکتیی که در تجارت نفت صاحب نام بود را می توان پایه گذار فلسفه نتورک دانست . اولین بار یک شرکت دوچرخه سازی روسی از این ایده برای فروش محصولاتش استفاده کرد . به این صورت که مشتریان با پرداخت ده روبل به جای پنجاه روبل می توانستند صاحب یک دوچرخه شوند . به شرط اینکه هر نفر می بایست چهار نفر را برای خرید دوچرخه به این شرکت معرفی کند . بعد ها همین روش رسمیت یافته و اولین شرکت نتورک مارکتینگ در آمریکا به صورت قانونی کارش را آغاز کرد .
صاحب کار خود بودن و برای دیگران کار نکردن محاسن و معایبی دارند . پس از مرگ پل گتی تنها عده کمی به دنبال مزایای صحبت او بودند و بسیاری از مردم معایب را نگاه می کردند . سرنوشت هر انسانی در طول زندگی اش به لحظه هایی برمی گردد که چیزی را انتخاب کرده یا انتخاب نکرده باشد. آن عده کمی که به دنبال مزایای صحبت او بودند راه ثروتمند شدن را در پیش گرفتند و دیگران تا امروز برای همین ثروتمند کار می کنند .
وقتی که صاحب کار خودتان باشید می توانید انتخاب کنید که کجا کار کنید ، چطور کار کنید و میزان درآمدتان چقدر باشد . کنترول کردن هزینه ها هم با شماست . همین که در قدم اول انتخاب کنید که رئیس خودتان باشید ناخودآگاه مسیر ثروتمند شدنتان باز می شود . بررسی ها نشان داده است که از هر یکصد نفر تنها بیست نفر انتخاب درست دارند . هشتاد درصد ثروت جهان متعلق به بیست درصد مردم دنیاست . آمار سازمان ملل نشان می دهد که ثروت بیست درصد از مردم دنیا به تنهایی می تواند زندگی تمام انسانهای روی کره زمین را سر و سامان دهد .
به راستی چرا تصور داشتن شغلی برای خود ، هشتاد درصد مردم دنیا را می ترساند ؟ جواب روشن است . جواب روشن است . چون ارباب خود بودن نیاز به ریسک کردن دارد . ثروتمندان ابتدا تصمیم می گیرند که ثروتمند شوند . سپس ریسک کرده و از منطقه آرامش و حاشیه امن شان خارج می شوند و با تلاش و تصدی خلل ناپذیر به سمت اهداف خود خیز بر می دارند . ترسیدن یا نترسیدن و ریسک کردن یا ریسک نکردن ما تغییری در اصل موضوع نمی دهد . حقیقت این است که چه خوشمان بیاید و چه خوشمان نیاید تنها راه رسیدن به استقال مالی تسلط به خود و کارمان است .
” تنها راه ثروتمند شدن همانا داشتن شغلی برای خودمان است . ”
در ایالات آمریکا در سال ۱۹۹۶ میلادی در هر ثانیه یک نفر صاحب کار خود شده است . در سال ۲۰۰۲ میلادی نزدیک به دو میلیون آمریکایی از طریق مشاغل خانگی درآمدهای میلیون دلاری داشتند و این روند تا همین امروز و با سرعتی بیشتر ادامه دارد . با توجه به این توضیحات آیا چشم اندازی برای داشتن شغل های خانگی در ایران وجود دارد ؟ جواب مثبت است .
“بهترین و ساده ترین راه برای داشتن یه شغل خانگی در ایران همان تجارت نتورک مارکیتینگ است”
در آمریکا و در حال حاضر هر روز هشت هزارو چهارصد و نود وسه شغل خانگی ایجاد می شود و از میان تمام مشاغل خانگی در هر ده ثانیه یک نفر به تجارت نتورک مارکیتینگ می پیوندد و به کارش ادامه می دهد . پیش بینی شده است تا سال ۲۰۱۵ میلادی پنجاه درصد از مردم آمریکا در میان مشاغل خانگی ، پیوستن به این تجارت رو انتخاب کنند . مجله جهانی و معتبر موفقیت در باره این تجارت گفته است :
“نتورک مارکیتینگ قدرتمندترین روش دسترسی به مشتری در دهه ۱۹۹۰ میلادی و پس از آن است”
شاید آرام آرام به این گفته نتورکر معروف جان گلنچ می رسیم که روزی گفت :
“نتورک مارکیتینگ بزرگ ترین فرصت در طول تاریخ جهان است .”
نتورک مارکیتینک یه روش توزیع محصولات و خدمات به مشتریان است. این تجارت روش خاصی را برای توزیع کالا دارد . اولا به شما امکان می دهد که از طریق داشتن حق نمایندگی و درآمد تصاعدی بتوانید درآمد نا محدودی برای خودتان ایجاد کنید . ثانیا این تجارت هم مثل هر تجارت دیگری نیاز به ریسک و سرمایه اولیه دارد . اما این ریسک و سرمایه اولیه بسیار ناچیز است . ثالثا این تجارت تنها روش موثر برای دسترسی و کار با بازار داغ است . از آنجا که در زبان فارسی نتورک مارکیتینگ به بازاریابی شبکه ای ترجمه شده است لازم است خاطر نشان کنم که میان نتورک مارکیتینگ و بازاریابی تفاوت های مهمی وجود دارد که نباید از آنها غافل شد :
بازاریابی یا مارکیتینگ چیست ؟
بازاریابی تلاش برای فروختن یک محصول توسط واسطه اول به واسطه های بعدی است تا در نهایت این محصول به مشتری نهایی می رسد . در این میان هر کدام از واسطه ها حق الزحمه خود را دریافت می کنند و محصول در طول مسیر خروج از کارخانه تا رسیدن به مشتری افزایس قیمت پیدا می کند . تعریف های علمی بسیاری درباره بازاریابی ارائه شده است از جمله اینکه : بازاریابی فرایندی مدیریتی و اجتماعی تلقی می شود که به وسیله آن افراد یا گروه از طریق تولید و مبادله کالا با یکدیگر به امر تامین نیازها و خواسته های خود اقدام می کنند . بازاریابان نیازهای انسانی را تشخیص می دهند و با فراهم آوردن وسایل و امکانات و با ایجاد داد و ستدی موثر می توانند محصولات را از تولید کننده به مصرف کننده ها برسانند . قطعا این بازاریابان وقتی محصولات را از تولید کننده دریافت می کنند خودشان به طور مستقیم آن ها را به مصرف کننده ها نمی رسانند . به همین منظور چند لایه شده و ابتدا عمده فروشی ها و سپس خرده فروشی ها و در تهایت مغازه دارها این حلقه بازاریابی را تکمیل و به نسبت سهم خود از سود بهره می برند .
بازاریابان آماتور چه کسانی هستند ؟
بازاریابان آماتور کسانی هستند که تنها به فکر پیدا کردن مشتری هستند . این بازاریابان تمام تمرکزشان به کار روی بازار سرد معطوف است . بازار سرد به بازاری گفته می شود که مشتری ها رسما غریبه هستند . برای شما به عنوان یک بازاریاب آماتور فرقی نمی کند مشتری شما کیست . فرقی نمی کند که این مشتری فردا به نزد شما باز می گردد یا نه . بازاریابان آماتور در بازار سرد کارشان فقط این است که هر روز به دنبال مشتری جدید بگردند . این افراد پس از فروش محصول و تحویل آن حق الزحمه خود را دریافت کرده و در آخرین قدم به مشتری می گویند : خدا حافظ .
بازاریابان حرفه ای چه کسانی هستند ؟
بازاریابان حرفه ای نه تنها به فکر پیدا کردن مشتری هستند بلکه سعی در ایجاد ارتباط دوباره با آنها را دارند . بازاریابان حرفه ای تلاش میکنند تا مشتریان خودشان را گم نکنند . این افراد در بازار سرد به دنبال مشتری می گردند و محصولات را به آنها می فروشند و چون در نهایت مجبورند از آنها خداحافظی کنند جملاتی را انتخاب می کنند که امکان ملاقات دوباره مشتری را برای آنها فراهم سازد. بازاریابان حرفه ای در مرحله آخر و پس از فروش محصول و دریافت حق الزحمه به مشتری ها می گویند : به امید دیدار .
اگر به فروشگاه های معتبر “هاکوپیان”در سراسر کشور مراجعه کرده باشید متوجه می شوید که فروشندگان در حرکت حرفه ای و پس از فروش لباس ها به اصطلاح مشتریان را ثبت نام کرده و تاریخ تولد و احتمالا ازدواج مشتریان را ثبت می کنند . در طول سال شرکت های هاکوپیان به بهانه های مختلف و از طریق فرستادن کارت تبریک سال نو تبریک روز تولد یا سالگرد ازدواج و دادن کارت های تخفیف و هدیه و معرفی کالاهای فصلی خود به نوعی ارتباط با مشتری را حفظ کرده و جایگاه آنها را ارج می نهند . شاید شرکت هایی از این قبیل جزء معدود شرکت هایی در ایران باشند که پس از دسترسی به بازار سرد در حرکت دوم آن را تبدیل به بازار گرم می کنند . بازاری که هر لحظه دسترسی به مشتری را برای شرکت و نمایندگی های فروش و واسطه ها امکان پذیر می سازد .
نتورکرها چه کسانی هستند ؟
درنتورک شما به عنوان یک مشتری در ابتدا خودتان خریدارو مصرف کننده کالا هستید . سپس با حذف واسطه ها و دیگر بازاریابان سنتی می توانید مستقیما محصولات شرکت را به مشتریان دیگر معرفی کرده و در قبال آن مستقیما از شرکت حق الزحمه معرفی کالا یا پورسانت دریافت کنید .
چرا می گوییم نتورک مارکیتینگ مدرن ترین روش رسیدن به مشتری است ؟ چون در این تجارت عملا با نوع جدیدی از بازار سر و کار دارید به نام بازار داغ . پس نتورکرها در واقع بازارسازی می کنند نه بازاریابی . به خاطر همین کار بازارسازی است که می توانید درآمد نامحدودی به دست آورید . چرا تجارت نتورک مارکیتینگ این قدر معرف شده است ؟ چون فرصت پولدار شدن را به طور یکسان به همه می دهد . وقتی شروع به بازارسازی می کنید پول درآوردن هم آغاز می شود .
نتورکرها یک قدم از بازاریابن آماتور و حرفه ای جلوتر هستند . شما ابتدا در بازار سرد به دنبال مشتری می گردید و سپس با ثبت نام مشتری راه ارتباط با آنها را در باز نگه داشته و بازار گرمی ایجاد می کنید . در مرحله آخر وقتی مشتری محصول شرکت را خریداری کرد با آنها خداخافظی نمی کنید بلکه پس از انجام معامله و تحویل محصول و کسب فایده تازه به مشتری می گویید : سلام به تجارت ما خوش آمدی .
این ساختار به ایجاد بازاری داغ منتهی می شود . نتورکرها در بازار داغ , هم مشتری را پیدا می کنند و هم با او ارتباط داشته و هم از مشتری نگهداری می کنند . همین مشتری می تواند بازار داغ خود را به عنوان مشتری بعدی به شرکت معرفی نماید .
در بازار سرد هیچ اعتمادی وجود ندارد
ودر بازار گرم اعتماد همراه با شک و ترید است
ولی در بازار داغ اعتماد و امنیت موج می زند .
فرض کنید امروز به یک رستوران رفته و از غذا استفاده می کنید . اگر غذا طعم خوبی داشته و رضایت شما جلب شود آن را به دیگران معرفی می کنید . این یک نوع تبلغ است که به آن یک تبلغ کلامی یا دهان به دهان می گویند . موثرترین نوع تبلیغات هم همین تبلیغ دهان به دهان است که در بازار داغ و در تجارت نتورک مارکیتینگ اساس و پایه آن را بنا نهاده است .
سه نکته اساسی در تبلیغ دهان به دهان وجود دارد :
اول اینکه : تبلیغ دهان به دهان کار می کند چه بخواهید و چه نخواهید این تبلیغ تاثیر می گذارد . چه شما به دوستانتان بگویید غذای این رستوران خوب است و چه بگویید بد است در هر صورت این تبلیغ کار خودش را می کند . فرقی نمی کند که تبلیغ شما مثبت باشد یا منفی .
دوم اینکه : شما تنها زمانی غذای یک رستوران را به دیگران پیشنهاد می کنید که غذای آن رستوران واقعا خوب باشد . کیفیت محصول برای این تبلیغ بسیار حائز اهمیت است . هم چنان که زمانی که دیگران را از رفتن به یک رستوران منع می کنید که کیفیت غذای آن واقعا بد باشد .
سوم اینکه : شما این تبلیغ مثبت یا منفی را برای چه کسانی انجام می دهید ؟ آیا بعد از آن که غذایتان را در رستوران مربوطه میل کردید بلندگوی دستی خریده و در کوچه و خیابان شروع به فریاد زدن و تبلیغ مثبت یا منفی برای آن رستوران می کنید ؟ خیر . هرگز . شما فقط در زمانها و مکان هایی که به بازار داغ خود یعنی به دوستان و آشنایان و همکاران خود می رسید درباره آن رستوران صحبت می کنید .
چرا بازار داغ فوق العاده قدرتمند و مهم است ؟ چون مردمی که در بازار داغ شما هستند هیچ کاری هم که نکنید حداقل یکبار و با دقت به صحبت های شما گوش می دهند . و همین گوش سپردن و دقت کردن به توصیه های شما درباره آن رستوران در واقع گوش دادن به تبلیغ کلامی شماست . مردمی که در بازار داغ هستند فقط این جمله را می گویند : اگر تو می گی که غذای این رستوران عالیه پس من هم می رم همونجا.
در دنیای پیچیده امروز و با سرعتی که گردش اطلاعات دارد مردم فرصت نمی کنند همه تجربه های خوب و بد را شخصا دریافت کنند . بسیاری از این تجربه های خوب یا بد دهان به دهان انتقال پیدا می کرده و تاثیر می گذارند . این نوع تبلیغات به سرعت در سطح جامعه صدا کرده و فرد به فرد چرخیده و به گوش بقیه می رسند.
“نتورک مارکیتینگ در آینده بسیار صدا می کند .”
حالا متوجه شدید که چرا نتورک مارکیتینگ تجارت آینده است ؟ در آینده میزان استفاده از اینترنت و شبکه های اجتماعی و مجازی غیر قابل تصور خواهد بود و این مسئله به انتقال تبلیغات دهان به دهان در نتورک و فروش ارجاعی “یعنی فروش از طریق معرفی ” کمک شایانی می کند . جهان در ابتدای راه این تجارت است و در آینده خبرهای زیادی درباره آن خواهید شنید .

بیشتر بدانید:  خلاقیت در تجارت - جلسه چهارم
.

همچنین ببینید

پنج گام اول ورود به بورس اوراق بهادار

پنج گام اول ورود به بورس اوراق بهادار

روش سریع ورود به بورس چیست؟ اولین قدم و کاری که برای ورود به بازار بورس باید انجام …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

Security Code(کد امنیتی): *

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.